close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 26 czerwca 2017

  Bezpieczeństwo i obrona, sprawy zewnętrzne oraz migracje to tematy priorytetowe spotkania Rady Europejskiej, które odbyło się w Brukseli (22-23 czerwca). Polskę reprezentowała Prezes Rady Ministrów Beata Szydło, której towarzyszył Ambasador Jarosław Starzyk.

   

  Polityka bezpieczeństwa i obrony, stosunki zewnętrzne oraz negocjacje w sprawie brexitu to główne zagadnienia pierwszego dnia spotkania Rady Europejskiej. Spotkanie rozpoczęło się od wymiany poglądów z Antonio Tajanim, przewodniczącym Parlamentu Europejskim. W dalszej części szefowie unijnych państw i rządów wskazali na postęp w rozwoju wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, podkreślając wagę współpracy UE-NATO w duchu Deklaracji Warszawskiej. W kwestii ‎wsparcia przemysłu obronnego poprzez nowe instrumenty finansowe (Europejski Fundusz Obronny) przywódcy uwzględnili zapisy, mówiące o potrzebie zapewnienia dostępności środków dla podmiotów z całej Unii Europejskiej, w tym małych i średnich przedsiębiorstw oraz firm o średniej kapitalizacji. Rada Europejska podkreśliła również ‎potrzebę powołania stałej współpracy strukturalnej (PESCO). Na spotkaniu zdecydowano o przedłużeniu sankcji wobec Rosji na kolejne sześć miesięcy. W formacie UE27 szefowie unijnych państw i rządów przeprowadzili dyskusję na temat postępów w negocjacjach dotyczących brexitu. Na marginesie Rady Europejskiej premier Beata Szydło spotkała się z premier Wielkiej Brytanii Theresą May.

   

   

  W drugi dzień spotkania Rada Europejska skupiła się  głównie na problemie migracji oraz kwestiach handlowych. Ochrona granic zewnętrznych, skuteczna polityka powrotowa oraz negocjacje w sprawie reformy wspólnego europejskiego systemu azylowego stanowiły priorytet rozmów. Szefowie unijnych państw rozmawiali także o handlu, zarówno w kontekście instrumentów ochrony unijnego rynku, jak i postępu w negocjacjach dotyczących porozumień z Mercosurem, Meksykiem oraz Japonią. Przed rozpoczęciem posiedzenia premier Beata Szydło wraz z pozostałymi przywódcami Grupy Wyszehradzkiej spotkała się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.  

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: