close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 22 września 2017

  W Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE 21 września odbyło się spotkanie promujące Warszawę jako siedzibę Europejskiej Agencji Leków (EMA). W spotkaniu udział wzięli pracownicy stałych przedstawicielstw przy UE i reprezentanci mediów. Polską ofertę zaprezentował Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.

  Warszawa jako miasto bezpieczne i przyjazne do życia, z bardzo dobrze wykwalifikowanymi kadrami, rozwiniętym rynkiem badań klinicznych produktów leczniczych – te cechy miasta podkreślali w swoich prezentacjach przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Colliers International. Minister Konstanty Radziwiłł zadeklarował również opłacanie z budżetu państwa połowy czynszu agencji przez pierwsze dziesięć lat. Silnym argumentem za przeniesieniem EMA do Warszawy jest także dobre położenie budynku, w którym mieściłaby się nowa siedziba (dziesięć minut od lotniska im. Chopina) oraz centralne położenie miasta na mapie Europy. „Nasza propozycja, od strony merytorycznej, jest zdecydowanie najlepsza w naszym regionie, a co najmniej równie dobra jak inne silne propozycje z zachodniej Europy. Jeśli ta decyzja zapadałaby na zasadzie merytorycznej, to nie mam żadnej wątpliwości, że nasze szanse byłyby bardzo duże" - mówił Minister Radziwiłł na spotkaniu z brukselskimi korespondentami polskich mediów.

   

  W czasie spotkania pokazano też dwa krótkie filmy o Warszawie, w których m.in. obcokrajowy mieszkający w stolicy wypowiadali się o zaletach życia w Polsce.

   

  Europejska Agencja Leków mieści się obecnie w Londynie. Odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę wniosków o dopuszczenie do sprzedaży produktów leczniczych. To największa instytucja Unii Europejskiej w Londynie, zatrudniająca 900 osób. Jej roczny budżet wynosi 322 mln euro, co roku odwiedza ją około 36 tys. ekspertów.

  O siedzibę EMA ubiega się 19 miast. Jesienią Rada do spraw ogólnych w głosowaniu podejmie decyzję, gdzie przenieść jej siedzibę po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

   

  ema4
  ema1
  ema2

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: