close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 grudnia 2018

  Sytuacja na Ukrainie oraz w regionie Bałkanów Zachodnich, Iran i Wenezuela, a także współpraca pomiędzy Unią Europejską a Unią Afrykańską były tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Brukseli.

  Dyskusja o Ukrainie odbyła się w kontekście ostatnich agresywnych działań Rosji wobec okrętów ukraińskich w Cieśninie Kerczeńskiej. W części obrad udział wziął również minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. Polska zdecydowanie potępiła rosyjskie działania i wyraziła solidarność z Ukrainą oraz pełne poparcie dla jej suwerenności i integralności terytorialnej.  

   

  Minister Czaputowicz przypomniał również o swojej niedawnej wizycie w Kijowie i przeprowadzonych rozmowach z ministrem Klimkinem, premierem Hrojsmanem oraz prezydentem Poroszenko na temat sytuacji na Morzu Azowskim. Jednocześnie podkreślił, że konieczne jest wywieranie silnej presji na Kreml w celu uwolnienia ukraińskich marynarzy, wydania Ukrainie zatrzymanych okrętów i przestrzegania praw żeglugowych.

   

  - Unia Europejska musi okazać Ukrainie pełne wsparcie w tej sytuacji – podkreślił szef polskiej dyplomacji. Minister Czaputowicz zaznaczył przy tym, że Polska jest zwolennikiem wzmocnienia sankcji na Rosję w odpowiedzi na akt agresji na Morzu Azowskim i postępującą militaryzację tego akwenu.

   

  Podczas dyskusji dotyczącej Bałkanów Zachodnich ministrowie omówili wyzwania związane z obecną sytuacją w regionie oraz w poszczególnych państwach bałkańskich. Podkreślili także potrzebę promowania przez Unię Europejską pozytywnej agendy dla państw bałkańskich.

   

  ‎- Dalsze rozszerzenie UE ma strategiczne znaczenie zarówno dla UE, jak i dla Bałkanów Zachodnich - zaznaczył minister Czaputowicz. Wyraził jednocześnie przekonanie, że w celu przekształcenia wizji rozszerzenia Unii w rzeczywistość, konieczne jest przyspieszenie reform w krajach kandydujących.

   

  - Sukces naszej polityki w regionie jest testem dla unijnej polityki zagranicznej - zauważył szef polskiej dyplomacji, dodając, że geopolityczna próżnia zostałaby wypełniona przez innych aktorów, których działania wzmacniają strukturalne problemy w regionie. 

   

  Przedmiotem obrad ministrów był również Iran w kontekście implementacji JPCOA oraz sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu. Ministrowie wyrazili zaniepokojenie wobec działań Iranu w regionie, odnieśli się do kwestii rozwijanego przez ten kraj programu balistycznego. Minister Jacek Czaputowicz zaznaczył, że potrzebne jest podejście holistyczne i współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, a stabilizacja Bliskiego Wschodu jest kluczowa dla globalnego bezpieczeństwa.

   

  W trakcie posiedzenia Rady podkreślono także potrzebę bliskiej współpracy pomiędzy Unią Europejską a Unią Afrykańską, między innymi w kwestiach migracyjnych, dotyczących zrównoważonego rozwoju gospodarczego oraz pokoju i bezpieczeństwa. Minister Czaputowicz wyraził zadowolenie  z faktu, że zarówno list intencyjny na temat pokoju, bezpieczeństwa i dobrego rządzenia (Memorandum of Understanding on Peace, Security and Government), jak i sojusz Afryka - Europa na rzecz zrównoważonych inwestycji i tworzenia miejsc pracy (Africa - Europe Alliance for Sustainable Investment and Jobs) wzmacniają współpracę pomiędzy Unią Europejską a Unią Afrykańską w obszarach kluczowych z punktu widzenia Polski. 

   

  Uczestnicy posiedzenia omówili ponadto trudną sytuację polityczną i humanitarną w Wenezueli, wyrażając nadzieję, że powołanie Międzynarodowej Grupy Kontaktowej przyczyni się do budowy zaufania pomiędzy rządem a opozycją wenezuelską.

   

  Przy okazji posiedzenia FAC ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE spotkali się także z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem. W trakcie rozmowy omówiono aktualne problemy w świadczeniu pomocy humanitarnej na świecie.

   

   

  źródło: Biuro Rzecznika Prasowego, MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: