close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 lipca 2018

  „Miałem dziś możliwość zaprezentowania szerokiej wizji Europy, którą Polska bardzo mocno wspiera - Europy opartej o rozbudowany, wzmocniony wspólny rynek” – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Strasburgu.

  Premier przypomniał o jednej z czterech fundamentalnych swobód, określonych w traktatach rzymskich, które powoływały do życia europejską wspólnotę i na której zbudowana jest Unia Europejska: swobodzie świadczenia usług.
  „Swoboda usług jest realizowana we fragmentarycznej formie. Polska mocno optuje za tym, by poprzez uwolnienie swobody usług doprowadzić do podniesienia konkurencyjności całego kontynentu, a jednocześnie nie tworzyć barier protekcjonistycznych”, czego przykładem są  -  zdaniem premiera -  dyrektywa o pracownikach delegowanych i pakiet mobilności. „Unia Europejska, jeden wspólny rynek musi być oparty o uczciwe zasady wzajemności” – podkreślił szef polskiego rządu.

   

  Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, fundamentalnym wyzwaniem, przed którym stoi Europa jest zapewnienie bezpieczeństwa jej obywatelom „w wymiarze bezpieczeństwa energetycznego, obronnego, wewnętrznego, z tym wiąże się również kwestia migracji i uchodźców”.

   

  Szef polskiego rządu wyraził zadowolenie z rezultatów negocjacji oraz przyjętych konkluzji podczas ostatniej Rady Europejskiej, która odbyła się w zeszłym tygodniu. Przypomniał, że RE uzgodniła jednogłośnie, że reforma systemu dublińskiego będzie oparta o konsensus.  „W obszarze relokacji uzgodniliśmy, że nie może być tu żadnych przymusowych kwot” – mówił.

   

  Jak podkreślił premier, Polska pokazuje solidarność poprzez znaczące zaangażowanie w różnego rodzaju programy wsparcia dla Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu. „Między Polską a Parlamentem Europejskim jest bardzo wiele wspólnego zarówno w powyższym zakresie, jak również w zakresie filaru Europy solidarnej, Europy obywateli oraz Europy, która traktuje fundusze spójności i swoje polityki solidarnościowe bardzo poważnie, przyszłościowo i rozwojowo. Za takimi rozwiązaniami zdecydowanie optujemy” – mówił szef polskiego rządu.

   

  Premier poinformował o swojej dzisiejszej rozmowie z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim.  „Rozmawialiśmy o budżecie europejskim, o podatku cyfrowym. Podkreślałem, jak ważne jest to, by w sposób spójny i skuteczny walczyć z rajami podatkowymi i unikaniem płacenia VAT-u w skali europejskiej” – powiedział. W tym kontekście przypomniał o sukcesach polskiego rządu w skutecznej walce z mafiami VAT-owskimi i przestępcami podatkowymi.

   

  Szef polskiego rządu podziękował za możliwość zaprezentowania na forum Parlamentu Europejskiego „szerokiej wizji Unii Europejskiej, która jest na zakręcie i przeżywa pewien kryzys”.

   

  „Chcemy pomóc jej wyjść z tego kryzysu. Bardzo mocno wierzymy w silną Europę i silną Polskę w silnej Europie” –  zakończył premier Mateusz Morawiecki.

   

  źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: